„Chwyla”

Chwyla to po ukraińsku fala. W nazwie zespołu symbolizuje ona pasję, energię i żywiołowość – cechy, które od samego początku określały jego twórczość.

Zespół folkowy „Chwyla” powstał w marcu 2008 roku. Tworzy go głównie młodzież ukraińska studiująca w Lublinie, pochodząca z Północnego Podlasia, Łemkowszczyzny i Przemyskiego. Wcześniej członkowie zespołu zaangażowani byli w ukraińską działalność artystyczną w swoich rodzinnych miejscowościach – w Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Kalnikowie, Mokrem. „Chwyla” zrodziła się z potrzeby kultywowania przez młodzież ukraińskich tradycji muzycznych także w czasie studiów.

Zespół wykonuje pieśni ukraińskie z różnych regionów, w szczególności z Podlasia, Polesia i Łemkowszczyzny, zarówno w aranżacjach autorskich, jak i w manierze tradycyjnej. W czasie ponad dwuletniej działalności dał kilkadziesiąt koncertów w wielu regionach, zdobywając uznanie i renomę. „Chwyla” działa pod opieką Towarzystwa Ukraińskiego. W latach 2010-2011 Towarzystwo realizuje swoją działalność dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W 2010 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu. Zawiera ona 12 pieśni. Płytę zespołu „Chwyla” zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także przy wsparciu finansowym następujących osób i firm: Opony Przemysłowe Mariola Koc-Czyżewska, Energo sp. z o. o., Arhelan Burzyńscy s. j., Mirosława Szuj, Usługi Ślusarskie „Geniusz” Eugeniusz Czyżewski, Leszek i Jola Jurczuk, Biuro Rachunkowe Apit s.c., Gospodarstwo Rolne Eugeniusza i Marii Ryżyk, Jolanta Szarko.

Skład zespołu:

  • Małgorzata Bartoszewicz – śpiew
  • Katarzyna Dmitruk – śpiew
  • Anna Kudłak – śpiew
  • Anna Pietruczuk – śpiew, tamburyn
  • Łukasz Czyżewski – śpiew, gitara
  • Mirosław Fal – śpiew, djembe
  • Piotr Ostaszewski – śpiew, akordeon

Możliwość komentowania jest wyłączona.